Nowy użytkownik serwisu Nie pamiętam hasła

 

Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiet

 

      Ludwig van Beethoven

News

Kolejna nowość od Divine Acoustics - wolnostojące kolumny Electra

14-10-2008
Głośnik Divine Acoustics Electra
Divine Acoustics Electra
Głosnik Divine Acoustics Electra
Divine Acoustics Electra
Głośnik Divine Acoustics Electra
Divine Acoustics Electra

 


Wyjątkową przyjemność sprawia nam zamieszczanie informacji o nowościach polskich producentów. Szkoda, że tak rzadko mamy okazję prezentować rodzime produkty. Tym bardziej cieszy nas premiera kolumn Divine Acoustics Electra - konstrukcji dojrzałej i oryginalnej.



Wczoraj informowaliśmy o
platformie antywibracyjnej, dziś pora na najistotniejszy element toru elektroakustycznego.

Electra to najnowsze kolumny wolnostojące polskiej firmy
Divine Acoustics. Zaprojektowane z myślą o pracy w systemie stereofonicznym lub kinie domowym w roli głównych głośników przednich. Electra wyróżnia się na tle konkurencji osobliwym kształtem – nieproporcjonalnie szerokim przednim panelem w stosunku do niewielkiej głębokości. Nietypowe wymiary nie oznaczają kłopotów z ustawnością kolumn, wręcz przeciwnie. Dzięki zastosowaniu wysokotonówki o regulowanym kierunku promieniowania, te bardzo płaskie kolumny doskonale wpasują się w „trudne” pomieszczenia, ale o tym później.
 

Naszym zdaniem, Electry prezentują się znakomicie. Owszem, nietypowa stylistyka zapewne nie u wszystkich znajdzie uznanie, za to konstrukcja obudowy i materiału użyte do jej wykonania są ewenementem w tej klasie cenowej. Przeczytajmy co ten temat ma do powiedzenia producent:

 
Porty bass-reflex Divine Acoustics ElectraELECTRA jest układem dwudrożnym, dwugłośnikowym, pracującym w obudowie bass-reflex wentylowanej w dół. Przy tworzeniu obudowy wykorzystano technikę warstwową, polegającą na łączeniu ze sobą materiałów o różnych współczynnikach tłumienia. Ograniczono w ten sposób uciążliwe rezonanse ścianek kolumny.

 

Kolumna jest wyjątkowo płytka, ma jedynie 8,5cm głębokości. Stabilność uzyskała dzięki wyposażonemu w regulowane kolce cokołowi, którego kształt umożliwia swobodną pracę umieszczonym w dolnej ściance obudowy dwóm wylotom bass-reflexu . Skóra pokrywająca cokół, dolną ściankę i część przedniego panelu nie tylko podnosi estetykę kolumny, ale także tłumi niepożądane drgania. Boczne, półokrągłe kilkuwarstwowe ścianki, zawierają komory wypełnione materiałem tłumiącym. Górną i dolną ściankę wykonano z 2 warstw MDF i plastycznej masy uszczelniającej. Przednia i tylna ścianka to płyta wiórowa pokryta laminatem, dostępnym w 6 wersjach kolorystycznych (5 odmian drewna egzotycznego i jednolite, srebrne wykończenie). Łączenia poszczególnych warstw ścianek dokonano za pomocą dodatkowych elementów z płyt HDF i mas uszczelniających. Głośniki zabezpieczono przed uszkodzeniami mechanicznymi metalowymi, przezroczystymi akustycznie siatkami maskującymi. Wszystkie wkręty na przednich ściankach kolumn zostały zamaskowane.

 
W dwudrożnej Electrze znajdziemy 13cm niskośredniotonowy przetwornik o lekkiej papierowej membranie (nasączana celuloza) i wentylowanym układzie magnetycznym. Głośnik cechuje się niską częstotliwość rezonansowa (38Hz) i niską dobrocią układu rezonansowego (0,3). Na jego wybór wpłynęła także wyrównana charakterystyka częstotliwościowa i niskie zniekształcenia.
 

Głośnik wysokotonowy to 20mm jedwabna kopułka, której układ magnetyczno oparto na podwójnym magnesie neodymowym. Jak już wspomnieliśmy, wysokotonówka jest ruchoma i umożliwia zmianę kierunku promieniowania wyższych częstotliwości. Trzeba przyznać, wyśmienity pomysł, pozwalający lepiej dostroić kolumny do warunków akustycznych pomieszczenia. W niektórych przypadkach można pokusić się o ustawienie kolumn blisko i równolegle do ściany, kierując w stronę słuchacza jedynie przetwornik wysokotonowy. Takie rozwiązanie może ułatwić realizację zajmującego niewiele przestrzeni użytkowej, dyskretnego nagłośnienie.
 
zwrotnica Divine Acoustics Electra
Zwrotnica, jak zapewnia producent, jest kombinacją starannie dobranych filtrów drugiego rzędu, zoptymalizowanych pod kątem zgodności fazowych i czasowych w zakresie częstotliwości podziału . Przy jej projektowaniu zadbano także o przyjazny przebieg impedancji, ułatwiający wysterowania kolumny przez wzmacniacze o niewielkiej mocy. W zwrotnicy wszystkie pojemności to kondensatory foliowe Jantzen Audio CROSS-CAP. Zwrotnice montowane są ręcznie i parowane z dokładnością 1%.

 

Poszczególne elementy łączone są bezpośrednio realizując zasadę jak najkrótszej drogi sygnału. Płytka z elementami zwrotnicy odizolowana jest od obudowy za pomocą masy plastycznej.

 


Połączenia głośników wykonano przewodami z miedzi OFC. Pojedyncze terminale przyłączeniowe są pozłacane, akceptują wtyki bananowe, widełki oraz bezpośrednio przewody o przekroju do 4mm2.


 
Brzmienie Electry producent opisuje jako ciepłe i przestrzenne. Dokładność i dobra kontrola cechują zarówno reprodukcję wokali jak i niskich częstotliwości. Odtwarzanie najniższych tonów również nie przysparza powodów do narzekań. Dolna częstotliwość, przy której kolumny notują 6dB spadek efektywności, wynosi 35Hz (45Hz przy -3dB). Kolumny, dzięki 8 omowej impedancji i przyzwoitej w swojej klasie sprawności (88dB), stanowią łatwe obciążenie nawet dla słabszych wzmacniaczy.

Sugerowana cena kolumn (para) to 2400zł


I na koniec dane techniczne:

 

Model

Divine Acoustics Electra

Typ kolumny

dwudrożny, bass-reflex wentylowany w dół

Impedancja

Efektywność

88dB

Moc maksymalna

80W

Zalecana moc wzmacniacza

3W - 60W

Pasmo przenoszenia

45Hz - 22kHz (-3dB); 35Hz (-6dB)

Wymiary zewnętrzne (bez cokołu)

wysokość: 99cm; szerokość: 30cm; głębokość: 8,5cm

Masa sztuki (bez cokołu)

10kg

Zalecana wielkość pomieszczenia (stereo)

9m2 - 20m2

 

  

 

Fotografie - Divine Acoustics; B. Drozd

Pliki do pobrania

Fotografia w wyższej rozdzielczości - Divine Acoustics Electra

  Copyright © Audiofil.pl 2010
Kopiowanie lub rozpowszechnianie materiałów ze strony www.audiofil.pl bez uzyskania zgody zabronione.
Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS