Nowy użytkownik serwisu Nie pamiętam hasła

 

Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiet

 

      Ludwig van Beethoven

News

NAD PP-3 - przedwzmacniacz gramofonowy z wbudowanym przetwornikiem analogowo-cyfowym

24-11-2008
Przedwzmaczniacz gramofonowy NAD PP-3
Przedwzmaczniacz gramofonowy NAD...
Przedwzmaczniacz gramofonowy NAD PP-3
Przedwzmaczniacz gramofonowy NAD...


Niedawno przedstawiliśmy kilka tanich modeli gramofonów (wyposażonych w gniazdo USB), które umożliwiały szybkie i bezproblemowe kopiowanie materiału z płyty winylowej na dysk twardy komputera PC.

 

Jednak większość właścicieli czarnych krążków jest już w posiadaniu gramofonu (często oferującego znacznie wyższą jakość dźwięku) i nie planuje zakupu kolejnego „patefonu” niższej klasy. Są również audiofile, którzy pragną rozpocząć analogową przygodę mierząc od razu w sprzęt z wyższej półki. Co wtedy?

 

Być może odpowiedzią na powyższe zapotrzebowanie stanie się zaprezentowany niedawno przez firmę NAD zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy, którego funkcjonalność rozszerzono o konwersje sygnału analogowego do formatu odczytywanego przez bezduszne cyfrowe zabawki :).

 

Urządzenie, którego pełna nazwa brzmi Digital Phono Preamplifier PP-3, to połączanie tranzystorowego przedwzmacniacza gramofonowego z przetwornikiem analogowo-cyfrowym. Posiada on zarówno analogowe wyjście liniowe RCA (do podłączenia wzmacniacza), jak i cyfrowe USB (dla komputera PC).

 

 

Kilka słów o budowie i parametrach.


Współpracujący zarówno z wkładkami elektromagnetycznymi (MM) i magnetoelektrycznymi (MC) NAD PP-3 został zbudowany na bazie uznanego i wielokrotnie nagradzanego modelu PP-2.
Stopień przedwzmacniacza MC, podnoszącego sygnał do poziomu wyjściowego wkładki MM oparto na niskoszumowych tranzystorach pracujących w układzie push-pull. Stosunek S/N wynosi tu aż 78dB. Impedancja wejściowa dla MC jest równa 100om

Przedwzmacniacz MM wyposażono w filtr subsoniczny i oczywiście w korektora RIAA pracujący z dokładnością +/- 0.3 dB w paśmie 50Hz-20k i +/- 1 dB dla 20-50Hz. Stosunek sygnału do szum przedwzmacniacza MM jest równy 76dB.

Za konwersję sygnału analogowego na cyfrowy odpowiada przetwornik A/C pracujący z częstotliwością próbkowania 48kHz przy zniekształceniach THD poniżej 0,01%. Na pochwałę zasługuje wyposażenie PP-3 w dodatkowe wejście liniowe RCA, do którego można podłączyć np. magnetofon lub radioodbiornik. Dzięki temu prócz płyty gramofonowej, na dysk komputera równie łatwo zgramy materiał zapisany na taśmie magnetycznej, czy audycje radiowe.

Interesująco rozwiązano problem zasilania urządzenia. PP-3 posiada zewnętrzny zasilacz dla przedwzmacniaczy gramofonowych (24V), zaś elektronika powiązana z przetwornikiem A/C pobiera energię elektryczną wprost z komputerowego gniazda USB (5V). Takie rozwiązanie pozwoliło zwiększyć izolację między stopniem analogowym i cyfrowym, a co za tym idzie, utrzymać niski stosunek szumu do sygnału.Nabywcy PP-3 otrzymają w zestawie płytę CD z oprogramowaniem VinylStudio™ Lite PC. Przy jego pomocy można m.in. oczyścić nagrania z trzasków, stuków i innych defektów związanych z niedoskonałością winylowego nośnika, a także zredukować szum z materiałów zapisanych na taśmach analogowych, itd. Formatem wyjściowym programu są pliki wav lub mp3.


Cena przedwzmacniacza PP-3, jak to u NAD'a w zwyczaju, jest atrakcyjna – 535zł.

  Copyright © Audiofil.pl 2010
Kopiowanie lub rozpowszechnianie materiałów ze strony www.audiofil.pl bez uzyskania zgody zabronione.
Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS