Nowy użytkownik serwisu Nie pamiętam hasła

 

Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiet

 

      Ludwig van Beethoven

News

Sennheiser HD 800 - premiera długo wyczekiwanych słuchawek najwyższej klasy

13-01-2009
słuchawki Sennheiser HD 800
Sennheiser HD 800
słuchawki Sennheiser HD 800
Sennheiser HD 800
słuchawki Sennheiser HD 800
Sennheiser HD 800

 

 

Ponad 15 lat firma Sennheiser zwlekała z wprowadzeniem do sprzedaży nowej generacji słuchawek najwyższej klasy. Pamiętny, znakomity model HD 580, który po modyfikacjach dał początek niezwykle popularnym wśród audiofilów modelom HD 600 i HD 650, zadebiutował w 1993 roku. Na tegorocznych międzynarodowych targach elektroniki użytkowej CES 2009 w Las Vegas, niemiecki potentat słuchawkowy zaprezentował zaprojektowane całkowicie od podstaw słuchawki klasy high-end – model HD 800.

 

 

Czy warto było czekać aż tak długo? Kierownik marketingu działu Home Audio firmy Sennheiser powiedział "Daliśmy sobie dużo czasu na perfekcyjne dopracowanie HD 800". W każdym razie, pierwsze opinie osób, które miały już okazje zetknąć się z 800-tkami są bardzo pochlebne.

 

 

Jedno spojrzenie wystarczy, aby zauważyć, premierowe słuchawki nie są kontynuatorem linii 600. Numeracja modelu - HD 800 wyraźnie wskazuje, że mamy do czynienia ze sprzętem co najmniej o klasę lepszym. Jak zapewnia producent, Sennheiser'y HD 800 zbudowano ze specjalnie wyselekcjonowanych materiałów,  łącząc innowacyjną technologię i najwyższą jakość wykonania.

 

 

Sennheiser'y HD 800, jak można się było spodziewać, to słuchawki dynamiczne, otwarte.
Sercem, a może bardziej płucami HD 800, są nowo opracowane przetworniki o nadzwyczajnie dużych membranach. Ich średnica to aż 56mm – większych nie znajdziemy w żadnych produkowanych obecnie  słuchawkach dynamicznych. Zresztą, nie tylko ich rozmiar jest osobliwy – membrany mają kształt pierścienia, a nie jak to zwykle bywa koła.

 

sennheiser hd 800 

 

Naturalnie kształt nie został wybrany przypadkowo. Jak wiadomo, im większa powierzchnia membrany, tym lepsza reprodukcja najniższych częstotliwości. Z drugiej strony, wadą dużych membran są zniekształcenia występujące dla wysokich tonów.

 

Jest to związane z istnieniem rezonansów własnych, które dla dużych klasycznych membran są szczególnie uciążliwe w wyższych rejestrach dźwięku. Dotychczas Sennheiser ograniczał ich występowanie stosując warstwowe membrany Duofol o charakterystycznych spiralnych wytłoczeniach. Aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty, w HD 800 zastosowano pierścieniową, opatentowaną przez Sennheiser'a membranę, która pomimo znacznej powierzchni, zatrzymuje drgania pasożytnicze na niezwykle niskim poziomie. Efektem jest pozbawiony podbarwień dźwięk w całym paśmie częstotliwości. Parametry są doprawdy imponujące: zniekształcenia harmoniczne poniżej 0,02% (1kHz, 100dB) i charakterystyka przenoszenia: 14 – 44,100 Hz dla 3dB spadku.

 

 

Nienaturalnie budowana scena dźwiękowa to pięta achillesowa wszystkich słuchawek. Według  Sennheisera,  HD 800 prezentuję się pod tym względem zgoła odmiennie. Producent zapowiada  wyjątkowe wrażenia przestrzenne. Za sprawą specjalni zaprojektowanych nauszników, dźwięk promieniowany przez HD 800 dociera do uszu pod niewielkim kontem, symulując podobne doznania jak w przypadku odsłuchu kolumn głośnikowych. Lokalizacja źródeł pozornych dźwięku (jak na słuchawki), jest rzekomo na nadzwyczajnym poziomie.

 

sennheiser hd 800

 

Wygląd Sennheiser'ów HD 800 jest nieco futurystyczny i dość odważny, co zapewne nie wszystkim przypadnie do gustu. W tej klasie sprzętu panuje racze moda na stonowany, klasyczny styl. Z drugiej strony agresywny i zwracający uwagę „dizajn” z pewnością dobrze wpłynie na autopromocję słuchawek.

 

 

 

Wykończenie oraz materiały z jakich wykonano obudowę słuchawek są wyjątkowe – tu również postawiono bardziej na nowoczesność niż tradycję. Sennheiser'y prezentują pod tym względem niemiecką szkołę, nie znajdziemy tu ani skóry, ani szlachetnego drewna jak to ma miejsce w amerykańskich Grado GS-1000, czy japońskich DENON AH-7000 lub Audio Technica ATH-W5000. Znajdziemy za to: specjalną metalową siatkę - do której przytwierdzono przetworniki,  tłumiące drgania tworzywa sztuczne o lotniczym rodowodzie - zastosowane w nausznikach, miłą w dotyku i łatwą w czyszczeniu japońską alcantarę - pokrywającą poduszeczki słuchawek, itd. Efektowny pałąk o warstwowej strukturze (metal ze sztucznym tworzywem) zaprojektowano tak, aby skutecznie wygaszał wibracje od najniższych częstotliwości.

 

sennheiser hd 800

 

Całość jest wyjątkowo lekka, słuchawki bez przewodu ważą jedynie 260g. To znacznie mniej niż np. Denon AH-7000 (370g) czy Grado GS 1000 (312g), ale nieco więcej niż np. AKG 701 (235g)

 

 

 

 

Wzmacniany kevlarem przewód słuchawkowy także przygotowano specjalnie dla HD 800. Jest on odłączany, symetryczny (identyczna długość dla kanału lewego i prawego) i ekranowany. Jako przewodnika użyto beztlenowej miedzi, połączonej z pozłacanymi wtykami za pomoc cyny z dodatkiem srebra.

 

 

 

 

Ręczy montaż HD 800 odbywa się  w kwaterze głównej Sennheiser'a – znajdującym się niedaleko Hanoweru, miasteczku Wedemark.

 

 

Oficjalna cena słuchawek Sennheiser HD 800 na rynku amerykańskim wynosi 1,400 dolarów

 

 

 

 

 

 

Na koniec dane techniczne:

 

Model

Sennheiser HD 800

Typ słuchawek

Dynamiczne, otwarte

Impedancja

300 Ω

Efektywność

102 dB (1kHz/1Vrms)

Zniekształcenia harmoniczne

≤0.02 % (1kHz/1Vrms)

Pasmo przenoszenia

6 – 51,000 Hz (- 10 dB) 

14 – 44,100 Hz (- 3 dB)

Masa (bez przewodu)

260g

 

 

 fot. Sennheiser

 

  Copyright © Audiofil.pl 2010
Kopiowanie lub rozpowszechnianie materiałów ze strony www.audiofil.pl bez uzyskania zgody zabronione.
Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS