Nowy użytkownik serwisu Nie pamiętam hasła

 

Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiet

 

      Ludwig van Beethoven

Filharmonie

Filharmonia Kaliska

27-05-2008
Filharmonia Kaliska

Filharmonia Kaliska

 

Al. Wolności 2
62-800 Kalisz

 

Strona główna Filharmonii Kaliskiej

Repertuar

Bilety i Rezerwacja

 

Sprzedaż biletów:

codziennie w godz 8.00-15.00 w dniu koncertu w godz. 8.00-12.00 oraz na godzinę przed koncertem

 

Rezerwacja biletów - tel. 062/757-07-48

 

Dyrektor naczelny i artystyczny

Adam Klocek

 

 

Kalisz, najstarsze polskie miasto o ponad 1800-letniej historii, jest jednym z najprężniejszych ośrodków życia muzycznego w Polsce. Olbrzymie tradycje są związane z wizytami Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i najwybitniejszych europejskich wirtuozów XIX wieku, którzy w drodze z Wiednia czy Berlina do Petersburga dawali w Kaliszu koncerty. W mieście założono najstarsze w kraju Towarzystwo Muzyczne a stały teatr Wojciecha Bogusławskiego funkcjonował od roku 1800.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju.
Zespół występował z najwybitniejszymi polskimi solistami i dyrygentami jak: Wanda Wiłkomirska, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Rafał Blechacz, Ewa Pobłocka, Leszek Możdżer, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Izabela Kłosińska, Bernard Ładysz, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Bogusław Madey.
Od sezonu 2006/07 Filharmonia powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bursztynowy Szlak” podczas którego z orkiestrą Filharmonii wystąpią międzynarodowej sławy artyści: Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Jadwiga Rappe, Avri Levitan, Marc Kadin, Dmitry Vasiliev, Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Brahms Trio.
Filharmonia organizuje także letni Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski odbywający się w najpiękniejszych zabytkowych obiektach regionu.
Najnowsze dokonania zespołu to m.in. udział w zakończeniu Ursynowskiego Festiwalu Muzycznego w Warszawie z udziałem pianisty Waldemara Malickiego, występ w Filharmonii Wrocławskiej na festiwalu Jazztopad w autorskim projekcie Włodka Pawlika oraz pierwsze wykonanie utworu Leszka Możdżera, który powstaje na zamówienie Filharmonii Kaliskiej.
Występy zagraniczne to m.in. galowy koncert z okazji 67 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Berlinie (Berliner Dom), Brukseli (Sala Koncertowa Konserwatorium Królewskiego), Tielt (otwarcie sezonu muzycznego południowej Flandrii).
Na przestrzeni ostatnich sezonów Filharmonia była animatorem nowych projektów muzycznych jak Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, a także nowych kompozycji i opracowań. Na zamówienie zespołu Mariusz Matuszewski dokonał pierwszego w historii opracowania na orkiestrę symfoniczną „24 preludia” Fryderyka Chopina. Kolejnym zamówieniem było „Oratorium na Boże Narodzenie” Fryderyka Stankiewicza, które odniosło duży sukces.
Od wielu lat orkiestra towarzyszy wirtuozom światowej pianistyki podczas koncertów inaugurujących kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie. Zespół zapraszano również do udziału w Chanterelle Festival.
Orkiestra Filharmonii Kaliskiej występowała także w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia S-1, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Poznańska.
U progu nowego tysiąclecia, dzięki wspólnej inicjatywie Teatru Wielkiego w Poznaniu i Filharmonii Kaliskiej powstała Scena Operowa w Kaliszu. Dzięki temu Melomani z terenu południowej Wielkopolski mieli jedyną możliwość wysłuchania dzieł operowych:
w 2001 roku „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego, w 2002 roku „Fidelio” Ludwiga van Beethovena. W 2004 roku wystawiono „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej posiada w swoim dorobku kilka płyt. Pierwsza płyta CD zespołu (1999 r.) z Pasją wg św. Jana Jana Sebastiana Bacha jest pierwszym polskim nagraniem całej Pasji. Dorobek nagraniowy wzbogacił się w roku 2000 o cztery płyty – Kolędy i pastorałki; Koncerty fortepianowe e-moll op. 11 Fryderyka Chopina i d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa w wykonaniu chińskiego pianisty Wen Yu Shena. Płyta Swing meets Symphony (2000) jest rejestracją wspólnego koncertu orkiestry z kwartetem Tomasza Bielskiego w Filharmonii Narodowej w roku jubileuszowym 100-lecia istnienia tej instytucji.
Od roku 2006 dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej jest Adam Klocek.


Spisana historia Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej sięga 1974 roku, choć sama idea jest znacznie starsza. Stworzenie instytucjonalnej formy było ucieleśnieniem tej myśli i wyrazem dojrzałości środowiska do jej realizacji. Spełniając marzenia melomanów, którzy właśnie w muzyce klasycznej, wykonywanej z całą miłością i pietyzmem, upatrywali najwyższej formy obcowania ze sztuką, dyrektor Państwowych Szkół Muzycznych w Kaliszu, Andrzej Bujakiewicz, podjął się zadania stworzenia zespołu. Początkowo w skład orkiestry weszli uczniowie, absolwenci i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kaliszu.
Przez kolejne 16 lat Andrzej Bujakiewicz kreował wizerunek artystyczny Orkiestry. Będąc jej twórcą i mentorem, nie tylko powołał ją do życia, ale też nadał jej charakter, który pozwolił Orkiestrze wrosnąć w kulturalny pejzaż Kalisza i w nim się zakorzenić, a z czasem zająć czołową pozycję na mapie kulturalnej miasta.
W lutym 1980 roku nadano Orkiestrze status instytucji państwowej, a w grudniu 1993 przekształcono w Filharmonię Kaliską. Mecenat nad instytucją przejęła Rada Miejska Kalisza.
Nad kształtem artystycznym instytucji sprawowali pieczę:
Andrzej Bujakiewicz - dyrektor naczelny i artystyczny (1974-1990),
Krzysztof Lewandowski – dyrektor artystyczny (1990-1993),
Mieczysław Gawroński – dyrektor artystyczny (1993-1998).
W latach 1979-1990 zastępcą dyrektora naczelnego i artystycznego była Elżbieta Bieniecka, zaś w latach 1990-1999 sprawowała funkcję dyrektora naczelnego.
Tadeusz Wicherek - dyrektor naczelny i artystyczny (1999-2005)
Od stycznia 2006 roku na czele instytucji stoi Adam Klocek - dyrektor naczelny i artystyczny. 

 

źródło:

www.filharmoniakaliska.pl

  Copyright © Audiofil.pl 2010
Kopiowanie lub rozpowszechnianie materiałów ze strony www.audiofil.pl bez uzyskania zgody zabronione.
Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS